Gelişmiş Arama
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rastgele Resim

Niğde
Niğde

Mehmet

05.10.2015, 14:13
Burdur Resimleri

Güneybatı Anadolu''nun "Göller Yöresi " diye bilinen bölgesinde 6.887 km²'' lik bir alanı kapsar. Güneyinde Antalya, batısında Denizli, güneybatısında Muğla, Kuzeyinde Afyon , Kuzey ve kuzeybatısında Isparta illeri bulunmaktadır.
Batı Toroslar''ın arasında Tektononik ve Karstik çöküntü alanlarından oluşur. Oldukça engebeli ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Tektonik çukurlardan oluşan Karataş, Salda, Yarışlı, Akgöl, Gölhisar ve Burdur gölleri bu yöreye " göller yöresi " denilmesine neden olmuştur. Söğüt, Eşeler, Kestel, Katrancık , Rahat ve Koçaş dağları önemli yükseltilerdir. En yüksek yeri Koçaş 2598 m.dir. Ortalama yükselti 1000 m. civarındadır.Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd Han 1391 yılında Hamidoğulları beyliğine son verecek, bu beylii Anadolu Beylerbeyliği Merkezi olan Kütahya''ya bağladı.
Timur''un 1402 Ankara Savaşında Yıldırım Beyazıd Han''ı yenmesi üzerine yeniden bağımsızlığına kavuşan Hamidoğulları 1430 yılından itibaren kesin olarak Osmanlı himayesine girmiştir.
Burdur, Şahkulu ayaklanması sırasında birkaç ay isyancıların elinde kalmıştır.
1839 yılında kentin ileri gelen ailelerinden olan Çelikpaşazadeler ile Çiloğulları arasında ayaklanmaya tanık olan Burdur, aynı yıl Konya-Karaman vilayetine bağlı Hamid (Isparta) sancağının bir kazası durumuna getirildi. 1852 yılında liva olan Burdur, 1867 yılında kaza, sonra tekrar sancak oldu. 1920 yılında bağımsız sancak olan Burdur, 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte il olmuştur.
Hamidoğulları ülkesi Osmanlılara geçtikten ve Burdur kaza olduktan sonra kendi haline terk edilmiş ve önemini yitirmişti. Osmanlılar döneminde Burdur''da devlet tarafından önemli sayılacak bir eser yapılmamıştır. (Hits: 883)
....
Altkategori
Burdur Ağlasun Resimleri (0)
Burdur Altınyayla Resimleri (0)
Burdur Bucak Resimleri (0)
Burdur Çavdır Resimleri (0)
Burdur Çeltikçi Resimleri (0)
Burdur Gölhisar Resimleri (0)
Burdur Karamanlı Resimleri (0)
Burdur Kemer Resimleri (0)
Burdur Tefenni (0)
Burdur Yeşilova Resimleri (0)


Bulunan: 5 resimler 1 sayfalarda. Görünen: ilk sayfadan 1 son sayfaya 5.

Burdur
Burdur (Mehmet)
Burdur Resimleri

Burdur
Burdur (Mehmet)
Burdur Resimleri

Burdur
Burdur (Mehmet)
Burdur Resimleri

Burdur
Burdur (Mehmet)
Burdur Resimleri

Burdur
Burdur (Mehmet)
Burdur Resimleri
...
Resim Bölüntü Sayfası: 

 

 
Anahtar Kelimeler: vesrti labrador batmandan easytronic roland otobues starlet 2 3 cruiser safran 5mt technoplus karl 11 2004 vario stevens dişikurt mult guelen oezkan

 

sağlık | çizgi film izle

Sitemizde yer alan resim, fotoğraf ve bilgiler çeşitli sitelerden derlenmiş olup, sadece gösterim amaçlıdır. Telif hakları ile korunan bir içeriğin tespiti durumunda, hak sahibi irtibata geçerse, içerik siteden derhal kaldırılır. Sitede yasadışı ve genel ahlaka aykırı içerik barındırılmaz.

Düzenleme: Resimler

Sitemap

Sitemap

Link Değişimi ve İletişim e-mail : Mehmet [at] NeTResim.Net

RSS Feed: Burdur Resimleri (Yeni Resimler)