Gelişmiş Arama
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rastgele Resim

pirlanta
pirlanta

Mehmet

04.10.2015, 16:45
Konya Resimleri

Konya''da ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (Tarih öncesi) çağdan başlar. Bu çağ içinde Neolitik - KaIkolitik - Erken Bronz Çağ kültürlerini görürüz.

Bu çağın iskan yeri olan höyükler, Konya il sınırları içindedir. (Çeşmelisebil''in ortasında da bir adet höyük vardır.) Neolitik Devre (MÖ. 7000-5500) ait buluntular, Çatalhöyük''teki arkeolojik kazılarda meydana çıkmıştır.

Bugün Konya''nın bir semtinin içinde kalan Karahöyük''te Hitit iskanı görülmektedir. Senelerdir sürdürülen arkeolojik kazılar bu çağı anlatan buluntular vermektedir.

Anadolu''da Hitit egemenliğine son veren Friygler Trakya''dan Anadolu''ya göç etmiş kavimlerdir. Alaaddin Tepesi ve Karapınar, Gıcıkışla, Sızma''dan elde edilen buluntular MÖ VII. yüzyıla aittir. Frygyalılardan sonra Konya (KAVANİA) Lidyalılar ve İskender''in istilasına uğramıştır. Daha sonraları Anadolu''da Roma hakimiyeti sağlanınca Konya İkonium olarak varlığını korumuştur. (MÖ 25) Antalya''dan Anadolu''ya çıkan Hıristiyan azizlerden St. Paul Antiochia (Yalvac''a) sonra İkonium''a (Konya''ya) gelmiştir. Bu devirde Hatunsaray Lystra-Derbe ve Laodica (Ladik; Halıcı) ve Sille önemli Bizans yerleşim yeridir.

İslamiyetin Anadolu''da yayılması ile Bizans''a (Yani İstanbul''a) Arap akınları başlamıştır. Emeviler, Abbasiler, Konya üzerinden akınlar yapmışlardır.

1071 tarihindeki Malazgirt Meydan Savaşı''ndan sonra Anadolu''nun büyük bir kısmı ile beraber Konya''da Selçuklular tarafından Bizanslıların elinden alınmıştır.

Anadolu Selçuklu Sultanı Süleyman Şah 1076 tarihinde Konya yı başşehir yapmıştır.1080 tarihinde başkent İznik''e nakledilmiştir. Kılıç Aslan I. 1097 tarihinde başşehri Konya''ya taşımıştır. Konya 1097 tarihinden 1277 tarihine kadar aralıksız Anadolu Selçuklularının başşehri olmuştur.

Konya 1277 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından ele geçirilmiştir. Karamanoğulları devletinin egemenliğine geçmiştir. Osmanlı Padişahlarından Murat II. 1442 tarihinde de Karamanoğulları hakimiyetine son vermiştir.

Konya Osmanlı Devleti zamanında şöhret ve itibarını devam ettirmiştir. Osmanlı sultanlarından Yavuz Sultan Selim, Mısır ve İran seferleri sırasında Konya''da konaklamıştır. Kanuni Sultan Süleyman İran, Murat IV ise Bağdat seferi sırasında Konya''da kalmışlardır.

Cumhuriyet Devrinde hızla büyüyen ve gelişen Konya, tarihi eserleri ile bugün açık hava müzesi görünümünde bir şehirdir. (Hits: 872)
....
Altkategori
Konya Ahırlı Resimleri (0)
Konya Akören Resimleri (0)
Konya Akşehir Resimleri (0)
Konya Altınekin Resimleri (0)
Konya Beyşehir Resimleri (0)
Konya Bozkır Resimleri (0)
Konya Çeltik Resimleri (0)
Konya Çumra Resimleri (0)
Konya Cihanbeyli Resimleri (0)
Konya Derbent Resimleri (0)
Konya Derebucak Resimleri (0)
Konya Doğanhisar Resimleri (0)
Konya Emirgazi Resimleri (0)
Konya Ereğli Resimleri (0)
Konya Güneysınır Resimleri (0)
Konya Hadım Resimleri (0)
Konya Halkapınar Resimleri (0)
Konya Hüyük Resimleri (0)
Konya Ilgın Resimleri (0)
Konya Kadınhanı Resimleri (0)
Konya Karapınar Resimleri (0)
Konya Karatay Resimleri (0)
Konya Kulu Resimleri (0)
Konya Meram Resimleri (0)
Konya Sarayönü Resimleri (0)
Konya Selçuklu Resimleri (0)
Konya Seydişehir Resimleri (0)
Konya Taşkent Resimleri (0)
Konya Tuzlukçu Resimleri (0)
Konya Yalıhüyük Resimleri (0)
Konya Yunak Resimleri (0)


Bulunan: 3 resimler 1 sayfalarda. Görünen: ilk sayfadan 1 son sayfaya 3.

Konya
Konya (Mehmet)
Konya Resimleri

Konya
Konya (Mehmet)
Konya Resimleri

Konya
Konya (Mehmet)
Konya Resimleri

   ...
Resim Bölüntü Sayfası: 

 

 
Anahtar Kelimeler: vesiirt yaris hakkariden bilardo ispanya birinci 15 1 standart kan txe geartronic lane m t 04 2001 jlxa reyes otm koltuk octavia tasma

 

sağlık | çizgi film izle

Sitemizde yer alan resim, fotoğraf ve bilgiler çeşitli sitelerden derlenmiş olup, sadece gösterim amaçlıdır. Telif hakları ile korunan bir içeriğin tespiti durumunda, hak sahibi irtibata geçerse, içerik siteden derhal kaldırılır. Sitede yasadışı ve genel ahlaka aykırı içerik barındırılmaz.

Düzenleme: Resimler

Sitemap

Sitemap

Link Değişimi ve İletişim e-mail : Mehmet [at] NeTResim.Net

RSS Feed: Konya Resimleri (Yeni Resimler)