Gelişmiş Arama
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rastgele Resim

Fenerbahce Stadi
Fenerbahce Stadi

Mehmet

05.10.2015, 20:49




Konya Karatay Resimleri

İlçemizin kuruluşu her ne kadar Konya’ nın Büyükşehir olması ile gerçekleşmiş ise de tarihi ve sosyal yapı itibariyle en eski ilçelerimizden biridir. Tarihi yapılaşma daha çok Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinin karakteristiğini gösterir.
Karatay Medresesi, ?erafettin Camii ve yol güzergahında yer alan hanlar ve kervansaraylarda bu özellik kendini göstermektedir.
Özellikle Konya’ ya alimler beldesi vasfını kazandıran ve turizmin her mevsimde canlı kalmasını sağlayan büyük mutasavvıf Mevlâna Celaleddin Rumî İlçeye bambaşka bir benlik ve kimlik kazandırmaktadır.
İlçemiz arazi yapısı genel olarak düz ve ova şeklindedir. En yüksek yeri Aksaray yolu üzerinde “Bozdağ” dır. İklim karasaldır.Bitki örtüsü iklimin karakteristik özelliklerini yansıtır. İlkbahar aylarında yağışlarla yeşile bürünür. Yaz sıcaklığı ve kuraklığı ile yeşillikler kaybolur, sararır ve Bozkır halini alır. Bölgenin Obruk yöresi yayla karakteri taşır ve Obruk köyü yakınlarında küçük bir Obruk Gölü vardır.
Turizmin her mevsim canlı kalmasını sağlayan ve ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından devamlı ziyaret edilen Mevlana Müzesi, Mevlana Celaleddin Rumî’ nin arkadaşı ve yetişmesinde büyük emeği geçen ?ems-i Tebrizi’ nin mezarı, Dokumacılık, El İşlemeleri, Kaşıkçılık, Keçecilik, obruk yöresinde kilim dokumacılığı gibi el sanatlarını sayabiliriz.


Karatay İsmi Nerden Geliyor

Karatay Ilçemiz adini Anadolu Selçuklu Devlet adamlarindan Celalettin Karatay' dan almistir. Celalettin Karatay , Anadolu Selçuklu Sehzadelerinin taht kavgalarina son vererek 1249 - 1254 yillari arasinda devleti birlikte yönetmelerini saglayan büyük bir devlet adamidir. Celalettin Karatay, 1. Izzettin Keykavus döneminde "Devat Emirligi" (gizli belge yazma ve koruma görevi) ve ordu komutani olarak görev yapti. 1. Alaaddin Keykubat döneminde "Tasithane Emiri" (legencibasi) olarak yaklasik 18 yil çalisti. Celalettin Karatay barissever bir insandi. Onun döneminde bas gösteren taht kavgalari hep barisçi yollarla sona erdirmistir. Devlet yönetiminde etkin rol oynayan Celalettin Karatay yönetime sorun çikaran devlet adamlariyla sürekli mücadele içinde yasamistir. Anadolu Selçuklu döneminde Devletin birliginin bozulmamasi için büyük gayret göstermis bunda da basarili olmustur.
Konya'da bulunan Karatay Medresesi yaptirmis oldugu önemli eserler arasindadir.
T.C. Bakanlar Kurulunun 20.06.1987 tarih ve 3399 no'lu karari ile Konya Belediyesi Büyüksehir statüsüne geçmis ve Büyüksehir'e bagli 3 merkez ilçe ihdas edilmistir. Bu üç merkez ilçeden birisi olan Karatay'a da yukarida hayati yeralan Selçuklu Devlet adami Celalettin Karatay'in ismi verilmistir. (Hits: 451)
....
Bulunan: 0 resimler 0 sayfalarda. Görünen: ilk sayfadan 0 son sayfaya 0.

Bu bölümde resim bulunamadı




...
Resim Bölüntü Sayfası: 

 

 
Anahtar Kelimeler: vemynet d4d countach kediler nevşehirden yasemin joseph lugano minare haritası samiyen nonda mx3 rte 19051905 josh hortlak rallitronic tsi falcon

 

sağlık | çizgi film izle

Sitemizde yer alan resim, fotoğraf ve bilgiler çeşitli sitelerden derlenmiş olup, sadece gösterim amaçlıdır. Telif hakları ile korunan bir içeriğin tespiti durumunda, hak sahibi irtibata geçerse, içerik siteden derhal kaldırılır. Sitede yasadışı ve genel ahlaka aykırı içerik barındırılmaz.

Düzenleme: Resimler

Sitemap

Sitemap

Link Değişimi ve İletişim e-mail : Mehmet [at] NeTResim.Net

RSS Feed: Konya Karatay Resimleri (Yeni Resimler)