Gelişmiş Arama
Kayıtlı Kullanıcılar
Kullanıcı:

Şifre:

Beni hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rastgele Resim

cami resimleri (12)
cami resimleri (12)

Mehmet

04.10.2015, 15:05
Manisa Ahmetli Resimleri

1313 yılında Saruhanoğuilannm Manisa ilini Bizanslılardan almasına müteakip Karacabey Komutasında bir kuvvette Ahmetli'ye gönderilmiş ve ilçenin güneyinde Güldede Mezarlığı mevkiindeki dağ yamaçlarına yerleştirilmiştir. Zamanla düşman tehlikesinin kalkması sonucu bu kuvvet ve çevreden gelenlerin ilçenin Kurtuluş Mahallesinin bulunduğu yere yerleşmesi sonucu köy haline gelmiştir.
ilçenin ilk ismi Karacabey iken sonradan Rusya Bölgesinden gelen Çerkezlerin buraya yerleşmesiyle Beyazıt adını almıştır. 1870 yılı sonlarında resmen nahiye olan ilçenin adı Şehit Ahmetli olarak kayıtlara geçmiştir. 29.EKİM. I923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile ilçenin adı Ahmetli olarak değiştirilmiştir.Bu ismin kesin olarak nereden alındığı belli olmamakla beraber Karacabey'in diğer adının Ahmetli olması nedeniyle verildiği tahmin edilmektedir. I875 yılında kurulan Belediye teşkilatı bir ara kaldırılmış ve I.AĞUSTOS.1951 yılında yeniden kurularak günümüze kadar gelmiştir.

Manisa ili Turgutlu ilçesine bağlı bir nahiye olan Ahmetli, 10 HAZİRAN 1987 tarih ve 3392 Sayılı Kanunla ilçe olmuş ve 01 09 1988 tarihinde Turgutlu ilçesinden resmen ayrılarak ilçe merkezi halini almıştır.

İdari ve Coğrafi Yapısı:

Ege Bölgesinin iç kısmında yer alan Ahmetli ilçesi; doğusunda Salihli, batısında Turgutlu, kuzeyinde Gölmarmara ve Saruhanlı, güneyinde ödemiş ilçeleri ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 83 metre olan ilçenin yüzölçümü 240 Km2 dir

ilçe merkezi yerleşim yeri olarak Gediz havzasında bulunmaktadır. Doğal yapı olarak genelde yüksek olmayan dağlar ve Gediz ovasından meydana gelmektedir. Güneyinde Boz Dağlar, Kuzeyinde Çal dağı ilçeye paralel Ege denizine dik olarak uzanmaktadır. İlçe ve çevresine genelde Akdeniz iklimi ve bitki örtüsü hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmekte olup, yağışlar genellikle yağmur, nadiren kısa süreli kar olarak görülmektedir.

Güney kesimlerinde genellikle çınar, meşe, çam ağaçlarından oluşan geniş ve iğne yapraklı türlerin oluşturduğu ormanlar bulunmaktadır.
Ege Bölgesinin iç kısmında yer alan Ahmetli İlçesi; doğusunda Salihli, batısında Turgutlu, Kuzeyinde Gölmarmara ve Saruhanlı, güneyinde Ödemiş İlçeleri ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 83 metre olan İlçemizin yüz ölçümü 240 Km2'dir. (Hits: 734)
....
Bulunan: 0 resimler 0 sayfalarda. Görünen: ilk sayfadan 0 son sayfaya 0.

Bu bölümde resim bulunamadı
...
Resim Bölüntü Sayfası: 

 

 
Anahtar Kelimeler: vejustin bieber fotolari tdv6 cem tuekr bom samuray sam ford ibrahim 1 2 charlotte luna walt gtv 2 0hdi mimari 19251929 r21 rxt yumakları

 

sağlık | çizgi film izle

Sitemizde yer alan resim, fotoğraf ve bilgiler çeşitli sitelerden derlenmiş olup, sadece gösterim amaçlıdır. Telif hakları ile korunan bir içeriğin tespiti durumunda, hak sahibi irtibata geçerse, içerik siteden derhal kaldırılır. Sitede yasadışı ve genel ahlaka aykırı içerik barındırılmaz.

Düzenleme: Resimler

Sitemap

Sitemap

Link Değişimi ve İletişim e-mail : Mehmet [at] NeTResim.Net

RSS Feed: Manisa Ahmetli Resimleri (Yeni Resimler)